Abecedně
Čištění zubů
Základem zdravých zubů a zdravých dásní je správné čištění. Hlavním cílem čištění zubů je mechanické odstranění zubního plaku z povrchu zubů. Plak si snadno můžete „ohmatat“ svým jazykem. Povrch skloviny je hladký. Kde jazyk vnímá drsnější povrch (zejména v prostoru mezi dásní a zubem), tam se nachází zubní plak. Je možné ho rovněž vizualizovat rozkousáním tabletky obsahující barvivo, které na plaku ulpívá. Je k dostání v lékárnách.
Kartáček doporučuji měkký či ještě měkčí, s co největším počtem štětin, s rovným sestřihem. Značku si vyberte podle toho, který kartáček se vám bude líbit, pokud splňuje předešlé požadavky.
Zubní pasty v dnešní době obsahují téměř všechny aktivní fluor, tudíž volba je na vás, podle vaši chuti. U dětí dbejte, aby používaly pastu určenou pro jejich věk. Děti totiž s oblibou pastu polykají a mohou si tím, vlivem následné vysoké koncentrace fluoru v těle, způsobit tzv. fluorózu, defekty tvrdých zubních tkání, vznikající při jejich utváření.
Mezi základní pomůcky k čištění zubů patří rovněž mezizubní kartáčky. Zubní plak se totiž ukládá i v mezerách mezi zuby. Správnou velikost mezizubního kartáčku vám doporučí váš zubní lékař.
Jednosvazkový kartáček (sólo kartáček) slouží k čištění hůře přístupných míst, například v okolí ortodontických zámečků. Vřele ho doporučuji. Používá se bez zubní pasty, třeba při sledování televize.
Podobně se čistí i zuby s fixním aparátem. Vyžaduje větší pozornost, jelikož fixní aparát zde vytváří více prostor, kde se zubní plak může usazovat. Existují speciální ortodontické kartáčky. Se stejnou účinnosti ovšem můžete využít i běžný kartáček.
Odkazy na instruktážní videa jednoho z výrobců dentálních pomůcek.